Klasik sistem Usui Reiki Eğitimleri 3 Ana Aşamadan oluşur.

Reiki 1.Aşama

Bu aşamada, ellerinizi kullanarak canlı ve cansız varlıklara şifa vermeyi ve 21 günlük arındırma uygulamasını öğrenirsiniz. Bu aşamada vücudun ayrıntıları tanınır. Fiziksel farkındalığın ardından, beynin sağ ve sol bölümleri dengelenir. Grip ve nezle gibi basit rahatsızlıklardan, Ms gibi ciddi hastalıklara kadar hangi el pozisyonlarının işe yaradığı kavranır.
Herkes öğrenebilir ve bir kere öğrendikten sonra ömür boyu kullanabilirsiniz.

Reiki 2.Aşama
Bu aşama Reikinin kalbidir. Bu aşamadaki kazanım, geçmişi ve geleceği şifalandırmaktır. Sembollerin devreye girdiği bu noktada eğitim iki bölüm halinde verilir.

Reiki 2A Eğitiminde 3.sembol (uzaklık) ve 1.sembol (koruma ve güç) öğretilir. Üçüncü sembol ile zaman ve mekân kavramlarının üzerine çıkılır. Geçmişe, geleceğe, uzaktaki bir mekâna veya kişiye, duruma Reiki enerjisini iletmek için kullanılır.

Bu aşamayı almak için, 21 günlük arındırma uygulamalarını tamamlamış olmanız gerekir. Fiziksel, ruhsal ve zihinsel hastalıkların tedavisi için bu arınma gerekir.

Reiki 2B Eğitiminde öğretilen mental sembol ise Reiki’nin kalbidir ve ancak ikinci aşamanın iki sembolüyle sıkı çalışma yapıldıktan ve enerji olarak hazır olduktan sonra öğrenilmesi gerekir.

Reiki 3. Aşama, Hocalık aşamasıdır.

Kendinize düzenli uygulama yaptıkça farkedeceksiniz ki, Reiki denge durumuna daha çabuk gelmenizi ve daha uzun süre dengede kalabilmenize yardımcı olmaktadır.